Aborjinler Zafer Kazandı

81 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 13:04 tarihinde yayınlandı
Aborjinler Zafer Kazandı

Aborjinler 50 yıl sonra zafer kazandı. Kanada Hükümeti 1965 ve 1984 yılları arasında bazı ailelerin evlatlarını koparıp yerli olmayan ailelere evlatlık olarak vermişti. Çocuk yaşta koparılan bu bireyler çocuk evlerine yerleştirilmişti. Sayıları 16 bini bulan Aborjinler’e elli yıl sonra zafer geldi. Kanada Hükümeti 16 bin kişiye tazminat ödeyecek.

Yüksek Mahkeme Noktayı Koydu

Kanada mahkemesi yirmi yıldır süren tartışmaya noktayı koydu. Kanada mahkemesi Ontario Eyaleti’nde yaşayan ailelerin çocuklarının alınması ve yerli olmayan kişilere teslim edilmesi, çocuk yuvalarına yerleştirilmesi konusunda Kanada Hükümetini sorumlu tuttu. Tazminat ödemek zorunda kalan Hükümet için henüz tazminatın ne kadar olacağı belirlenmiş değil.

Bu İnsanlar Kendi Öz Kimliklerini Kaybetti

Yüksek Mahkeme Hükümeti sorumlu tutması gerekçesini şöyle açıkladı: Bu insanlara ailelerinden koparılarak yıllarca zulüm yapılmıştır. Bu insanlar çok büyük zararlar görmüşler, aile ilişkileri koparılmış, dillerini, kültürlerini ve kimliklerini kaybetmişlerdir. Üstelik bu işlemin yapılmasından sonra ne çocuklar ne de üvey anneler bu konu hakkında bilgilendirilmemiştir, dedi.

Tazminat Hayli Kabarık Olacak

Bazı kaynaktaki bilgilere göre, altmışlı ve yetmişli yapılan bu uygulama ile öz ailesinden koparılan çocuk sayısı iki yüz bin üzeri. Kanada’nın mağdur olan kişilere tazminat ödemesi durumunda oldukça yüksek bir maliyet çıkacak gibi.

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz