Çocukluk Çağında Kansere Dur Deniyor

43 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 10:49 tarihinde yayınlandı
Çocukluk Çağında Kansere Dur Deniyor

Yapılan araştırmalarda dünyadaki her bir milyon çocuğun yüz ile yüz ellisinin kansere yakalandığı belirtiliyor. Tıpta yaşanan gelişmeler sayesinde çocukluk çağı kanseri tespit edilip başarı ile tedavi ediliyor.

TÜSEB (Türkiye Kanser Enstitüsü) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet, 15 Şubat Dünya Çocuk Kanserleri günü nedeniyle bir konuşma yaptı. Konuşmasında, ülkemizde çocukluk çağı kanserine uygulanan tedavinin gelişmiş ülkelere yakın olduğunu söyledi.

Özet: “Planlı ve Disiplinli Çalışmalar Başarılıyız.”

Ülkemiz kanser verilerine göre; çocukluk çağı kanserlerinde ilk beş sırayı alan kanser türleri lenf bezi kanseri, betin tümörleri, nöroblastom, yumuşak doku sarkomları ve lösemiler. Özet bu hasatlıklara kemoterapi ve radyoterapi gibi çok sayıda disiplinli yaklaşımlarla müdahale edildiğini ve sonuç alındığını söyledi. Ayrıca tıptaki ilerlemelerin, hatalık tanı ve tespitinde önemli aşamalar kat ettiğini belirten Özet 18 yaş altı tüm hastaların tedavi masraflarının Sağlık Bakanlığı tarafından karşılandığını belirtti. Özet, Ülkemizde çok sayıda onkoloji merkezinin uluslararası düzeyde tanı ve tedavi hizmeti sunabildiğini belirtti. Özet, konuşmasında kanser alanında yapılacak proje ve çalışmalara destek amacıyla kurulan Türkiye Kanser Enstitüsünün çalışmalarına tamamen destek verildiğini de sözlerine ekledi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz