Fransa Yollardan Elektrik Üretecek

22 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 12:31 tarihinde yayınlandı
Fransa Yollardan Elektrik Üretecek

Fransa, Arlık ayında Normandiya bölgesinde bir kilometre uzunluğunda bir yol yapmıştı. Fransa bu yol üzerinde yerleştirdiği güneş enerjisi panelleri sayesinde elektrik üretecek ve yolu daha da ileriye taşıyacak.

Dünyadaki ilk Güneş Enerjili Yol

Fransa’nın Normandiya bölgesindeki Tourouvre-au-Perche isimli kasabada yapılan bir kilometrelik yol Dünya’nın ilk güneş enerjili yolu. Fransa, buna benzer şekilde bin kilometrelik bir yol daha inşa etme planlıyor. Planlarının geçekleşmesi de uzun sürmeyecek. Çalışmalara başlandı ve öncesinde testte edildi.

Wattway kazaları azaltacak

Bu yollara Wattway isimi verilecek ve kazaları azaltacak. Bu yollar, ışığı dönüştürebildiği gibi elektriği dönüştürebilen fotovoltaik teknolojiyi kullanacak. Yol çok sağlam olacak, ağır kamyon geçişlerine de olanak sağlayacak. Pozitif enerji girişimi olarak yapılacak olan projede Fransız altyapı firması Colas ve Ulusal Güneş Enstitüsü de yer alacak. Proje yapımında eski yollar sökülmeden üstlerine güneş enerjisi panelleri yapılacak. Kısa bir sürede yapımı tamamlanacak yol 1000 kilometre uzunluğa ulaştığı zaman beş milyon insan elektrik enerjisi sağlayacak. İyi bir yol tutuşu sağlayacağı düşünülen yolların kaza riskini de azaltacağına kesin gözle bakılıyor.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz