Gelir Vergisi Kanununca Vergilerde Yüzde 5 İndirim Uygulanacak

20 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 10:16 tarihinde yayınlandı
Gelir Vergisi Kanununca Vergilerde Yüzde 5 İndirim Uygulanacak

Gelir Vergisi Kanunu değişiklik öngörüsüne göre bazı kanunlarda değişiklik yapıldı. İlgili kanun teklifinin ilk dört maddesi kabul gördü. Gelir Vergisi Kanunu’na göre 121. maddede yer alan “Vergiye Uyumlu Mükellefe Vergi İndirimi” uygulaması yapılıyor.

Vergi İndirimi Kimler İçin Geçerli

Zirai, ticari ya da mesleki faaliyetleri dolayısıyla gelir vergisi mükellefi olan ve bankacılık, finans ve sigortacılık sektörlerinde bulunanlar dışında kalan kurumlar vergisi mükelleflerinden belirtilen şartlara sahip kişilerin kurumlar vergisi beyannamesinden hesaplanmış olan verginin %5’lik oranı ödemeden indirilecektir.

Mükellefin Geçmiş Borcu Olmamalıdır

Gelir vergisi mükellefleri indirimleri hesaplanarak ödemeleri gerçekleştireceklerdir. Ancak, beyannamenin verilmiş olduğu tarihten itibaren verginin kendisi de dahil olmak üzere 1000 liradan daha fazla vadesi geçmiş borçlarının olmaması gerekir.

Tapu Harcı Oranını Belirlemek Bakanlar Kurulunda

Bakanlar Kurulu, gayrimenkullerin türlerine göre, sınıfına, bulunduğu yere göre tapu harcını belirlemekle yetkilendirilmiştir. Tapu harcını bir kata kadar artırma, onda bire kadar indirme yetkisine sahip olacak.

Konutların ve iş yerlerinin satış bedeli karşılıkları yurt dışından gelen döviz şeklinde ödenecek.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz