Psikolog Merve Demir Mobil Cihazlara Karşı Aileleri Uyardı

29 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 10:38 tarihinde yayınlandı
Psikolog Merve Demir Mobil Cihazlara Karşı Aileleri Uyardı

Her geçen gün mobil cihaz kullanımı artarken kullanım yaşı da bir o kadar hızlı bir şekilde aşağı iniyor. Bu konuya değinen uzman Demir, çocukların belirli bir yaşa kadar telefon, tablet gibi cihazları kullanmalarının engellenmesini yasaklar getirilmesi gerektiğini belirtti. Merve Demir ailelere seslenirken mobil cihazların çocuk gelişimindeki olumsuz etkilerinden söz etti.

Tehlikeli Sitelere Önlem Alınmalı

İnternetin çok geniş bir ağ olduğunu anlatan Demir, çocukların bu sistem içindeki yayınları ayırt etmesinin güç olduğunu şiddet, pornografik yayınların çok fazla yer aldığını bunlardan uzak tutmak için İnterneti bir yaşa kadar çocuklardan uzak tutma gerekliliği olduğunu belirtti.

Gelişimi de Engelliyor

Psikolog Demir çocuklardan mobil cihaz kullanımın birçok zararı olduğunu bunların başında konuşma gerekliliği geldiğine parmak basarken nedenini çocukların bu cihazlarda zaman geçirirken konuşma ihtiyacı duymamasına bağladı. Bağımlılık oranını da tetikleyen cihazlar çocukların erken yaşlarda bağımlı yapabileceğini oyun oynamak için saatlerce cihazları ellerinden bırakmayan çocukların yemek yememe isteği de duymasına çok sık rastlandığını, belirli bir yaşa kadar ailelerin şart ne olursa olsun çocuklarına bu tür cihazları almamaları önerisinde bulundu.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz