Sigara İçenlerin Verileri 2016 Yılı İçin Üzücü

48 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 10:45 tarihinde yayınlandı
Sigara İçenlerin Verileri 2016 Yılı İçin Üzücü

Tütün ve Alkol Piyasası düzenleme Kurulu 2016 yılı verilerini yayınladı. Veriler doğrultusunda bir önceki yıl, 2015 yılına göre Türkiye sınırları içinde tüketilen sigara adetinde yaklaşık %2 den fazla bir artış söz konusu olduğu anlaşıldı. Türkiye 2016 yılı için 100 Milyar adetten fazla sigara içmiş olarak görülüyor.

Sigara Firmalarının İhracat Rakamları

Birçok verinin paylaşıldığı yayında Türkiye içinde üretim yapan firmaların yaklaşık %80 oranında tütünü dışarıdan tedarik ettiği geri kalan kısmın yerli olduğu görüldü.

Sigaraya Karşı Mücadele Tüm Hızıyla Devam Etmeli

Sigara ile mücadele konusunda tanınan isimlerden Prof. Elif Dağlı veriler ışığında açıklamada bulundu. Kullanımın artmasının çok kötü bir resim çizdiğini uzun yıllardır verilen tütüne karşı mücadelede öncelikle reklamların kaldırılması, dumansız alan gibi çalışmalarla büyük aşama aldıklarını 2010 yılında sigara kullanımında bir aşağıya iniş yakalarken daha sonra bunun artmaya başladığını anlattı. Sigara konusunda daha fazla önlem alınması gerektiğini anlatan Dağlı, söz edildiği gibi sigaranın ülke ekonomisine yarardan çok zarar verdiği bireylerin ekonomik katkılarını azalttığını da belirtti.

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz