Sığınmacı Çocuklara Toplu İntihar Çağrısı Yapıldı

79 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 13:04 tarihinde yayınlandı
Sığınmacı Çocuklara Toplu İntihar Çağrısı Yapıldı

İsveç Göçmen Dairesi cuma günü yaptığı bir açıklama ile, ebeveynleri olamayan on sekiz yaş altı mülteci çocukların sınır dışı edileceğini duyurmuştu.

Sığınmacılar Toplu İntihar Planladılar

Bunun üzerine mülteci çocuklar Facebook sosyal paylaşım sitesi üzerinde bir grup kurdu. Facebook gruplarında sınır dışı edilmeye karşı, gruplardan toplu intihar çağrısı yapıldı.

Kriz Masası Kuruldu

İsveç Çocuk Ombudsmanı, bu girişimin kendilerine ulaşması üzerine acil kriz masası kurdu. Çocuk Ombudsmanı, kriz toplantısına İsveç Göçmen Dairesi, Sağlık ve Koruma Ajansı ile Ulusal Sağlık ve Sosyal Yardım Kurumu çağırdı.

Çocuk Ombudsmanı basın sözcüsü Hans Reuterskiöld bir açıklama yaptı. Açıklamada, “artık Dayanamıyoruz” sosyal ağında sığınmacı genç insanların toplu intihar çağrısını haber aldığımız için bu toplantıyı düzenledik. Son bir yıl içerisinde kendisine zarar vermeye çalışan 600 çocuk ile karşılaştığımız için aldığımız bu bilgi ve haberleri yakından takip ediyor, ilgileniyoruz dedi. Bu nedenle de kriz masası oluşturduklarını söyledi.

Hafta içeresinde bir uçak kiralanarak Afgan sığınmacılarının geri götürüleceği dedikodusu yayılmıştı. Bu haber üzerine endişe duyan sığınmacılar harekete geçerken, İsveç bu haberlerin asılsız olduğunu dile getirdi.

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz