Toshiba’nın CEO’su Görevinden Ayrıldı

67 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 12:35 tarihinde yayınlandı
Toshiba’nın CEO’su Görevinden Ayrıldı

Toshiba’nın CEO’su Shigenori Shiga, yaptığı açıklamada Elektronik endüstrisinin devlerinden olan Japon firma Toshiba’nın mali yıl hesap sonuçlarına göre 3,4 milyar dolar zarar ettiğini söyledi ve bu ağır kayıpların sorumluluğunu üstlendiğini belirterek istifa ettiğini açıkladı.

Hisse Senetlerindeki Düşüş

Mali raporun gecikmesiyle, borsada ve ekonomistler arasında şirket hakkında geleceğe dair duyulan endişeler konuşulmuş ve CEO Shiga ise istifa konusunda gerekeni yapacağını belirtmişti. Mali raporun açıklanması ile zararın gözler önüne serilmesi, Toshiba hisselerinde %9 değer kaybına yol açtı. Bu düşüş ile son iki ayda şirket, borsada yaklaşık %50lik bir değer kaybına ulaştı.

Zararların Önüne Geçilemiyor

Laptop bilgisayar sektöründe bir dev olan Toshiba, itibarının ciddi zarar görmesine sebep olan yılın ilk yarısında yaşadığı muhasebe skandalından ardından 7000 kişiyi işten çıkarmıştı.

Kendini toparlayabilmek adına Endonezya’da bulunan televizyon fabrikasını da satışa çıkaran Japon firma, yenilenmek için adımlar atmaya çalışıyor ancak şu ana kadar bu konuda başarılı olabildiği tartışma konusu.

Ekonomistler, bu denli zarar etmesinin Toshiba’nın geleceğini tehlikeye soktuğunu belirttiler. Geçtiğimiz sene için de şirketin zararı 4 milyar dolardan fazlaydı.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz