Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin Daha Az Yemelisiniz

44 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 10:47 tarihinde yayınlandı
Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin Daha Az Yemelisiniz

Amerika’da gerçekleştirilen deneylerde bilim adamları, kalori tüketiminin hücre yaşlanmasında etkili olduğunu gözlemledi. Daha az kalori tüketilerek bu yaşlanma sürecinin yavaşlatılabileceğini gözlemlediler.

Brigham Young Üniversitesi’nde gerçekleştirilen deneylerde, kullanılan fareler üzerinde, kalori tüketimi azaltılarak hücrenin protein üreten parçası olan ve her hücrede bulunan ribozomların çalışmasında yavaşlama gözlenmiş bu durum hücrede yapılan tamirata yardımcı olmuş ve yıpranan hücrelerde yenilenmeler gözlenerek yaşlanma sürecinin yavaşladığı ortaya konmuştur.

Biyokimya Profesörü John Price, başyazarlığını yaptığı araştırma hakkında yaptığı konuşmada ribozomların otomobiller gibi olduğunu, sürekli işleyen bir makine gibi olan hücrelerin, belli zamanlarda bakıma alınmasının ve yıpranan parçaların tamir edilerek yenilenmesinin önemli bir ihtiyaç olduğunu belirtti.

Yenilenmek İçin Daha Az Kalori

Profesör Price, kalori tüketiminin azalması hücrenin daha az protein üretmesi demek olacağından yenilenme için hücreye zaman kalacağını ve kendi içerisinde tamirat yapabileceğini belirtti. Besinlerin “vücudun yakıtı” olduğunu belirten bilim insanı, aynı zamanda bu besinlerin hücreler için de nasıl tepki verecekleri konusunda bir yol gösterici olduğunu söyledi. Yaşlanma mekanizmalarının daha iyi anlaşılabilmesi halinde yediklerimiz konusunda daha akıllı ve bilinçli tercihlerde bulunabileceğimizi söyledi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz